Jamczatka wielkopora - Datronia mollis


- obrazków

- nazw polskich

- nazw łacińskich

- beskidzkie rezerwaty
- miejsc

- ostatnio u nas

- panoramy
- o nas

- kontakt

- ostatnio dodane

Datronia mollis

Jamczatka wielkopora

Budowa: owocniki rozpostarte lub siedzące o długości kilku centymetrów, stosunkowo cienkie, odgięte na brzegach do 2 cm. Górna odgięta powierzchnię kapelusza szczeciniasto-aksamitna, w barwie ciemnobrązowej do czarnej, o drobnych, rowkowatych ciemniejszych smugach na wyraźnie widocznych, sztywnych, i lekko sprasowanych z sobą włoskach. Później w dotyku gładka. Hymenofor rurkowy, szarawy, brudnobeżowy, żółtawo- brązowawo-oliwkowy. Rurki 0,5-5mm długości. Pory o przekątnej 1-2 mm, nieregularne, lekko wydłużone, owalnie wielokątne. Miąższ blado- brązowy, zwarty. Wysyp zarodników od jasno do ciemnobrązowego.


Występowanie: przez cały rok na martwym drewnie wielu gatunków liściastych: Acer, Aesculus i Almus, Betula, Carpinus, Corylus, Fagus, Frangula, Fraxinus, Malus, Populus, Prunus, Quercus, Robinia, Salix, Sorbus, Tilia i Ulmes. Bardzo rzadko na Abies i Pinus


Synonimiczne nazewnictwo:

Antrodia mollis

Cerrena mollis

Daedalea mollis

Daedaleopsis mollis

Polyporus mollis

Polyporus sommerfeldtii

Trametes mollis

Trametes serpens


Uwagi:

1.Grzyb niejadalny.

2.Gatunek pospolity.

3. Duże, nieregularne pory oraz na przekroju czarna warstwa oddzielającej górną powierzchnie pokrytą kutnerem od dolnej, są charakterystycznymi cechami ułatwiającymi rozpoznanie Datronia mollis.

4. Występuje na całym świecie.


Miejsce wykonania zdjęć:Cisiec


Źródła informacji o gatunku:

http://www.mycobank.org


Copyright Grażyna i Ryszard Taran. Wszelkie prawa zastrzeżone.