Kubek ogrodowy - Cyathus olla


- obrazków

- nazw polskich

- nazw łacińskich

- beskidzkie rezerwaty
- miejsc

- ostatnio u nas

- panoramy
- o nas

- kontakt

- ostatnio dodane

Cyathus olla

Kubek ogrodowy

Budowa: grzyby początkowo kuliste, następnie o kształcie małego wałeczka rozszerzającego się od podstawy ku górze, przykrytego wypukłą na obrzeżu, a wklęsłą w środku beżową, wełnistą zasłonką - epifragmą W miarę wzrostu górny brzeg kubeczka wywija się płasko na zewnątrz. Zewnętrzna ścianka tak utworzonego kubeczka łysieje i jest pokryta rzadko szczątkowymi włoskami barwy brązowawej. Owocniki o średnicy kilku – kilkunastu milimetrów i wysokości do 1,2 cm. Wewnętrzna ścianka – endoperydium – jest w barwie szaroołowianej, gładka. Gleba zawiera liczne perydiole złączone z nią jakby sznureczkami. Perydiole jajowato - dyskowate o średnicy 2-3,5 mm i grubości do 1,5 mm, ubarwione beżowo-czarniawo z srebrzystym połyskiem.


Występowanie: gromadnie od lata do jesieni, w miejscach jasnych, na ziemi, szczątkach drewna i szczątkach roślinnych, na trawnikach, w ogrodach i polach uprawnych.


Synonimiczne nazewnictwo łacińskie:

Cyathus bicolor Persoon 1800

Cyathus ollaris (Schaeffer) Gray 1821

Peziza olla Batsch 1783

Peziza ollaris Schaeffer 1774


Synonimiczne nazewnictwo polskie:

czarkówka ogrodowa

kubek ołowianoszary


Uwagi:

1. Grzyby niejadalne.

2. Gatunek pospolity.


Miejsce wykonania zdjęć:Węgierska Górka


Źródła informacji o gatunku:

Rudnicka-Jezierska W.,Grzyby (Mycota) T.XXIII Flora Polska. Rośliny Zarodnikowe Polski i ziem ościennych; PAN. Kraków 1991


Copyright Grażyna i Ryszard Taran. Wszelkie prawa zastrzeżone.