Komosa biała - Chenopodium album


- obrazków

- nazw polskich

- nazw łacińskich

- beskidzkie rezerwaty
- miejsc

- ostatnio u nas

- panoramy
- o nas

- kontakt

- ostatnio dodane

Chenopodium album

Komosa białaRoślina jednoroczna, ma łodygę tępokanciastą, rozgałęzioną, pokrytą mączystym nalotem, czasem czerwono nabiegłą. Osiąga wysokość od 15 do 200cm. Rośnie na przydrożach, śmietnikach, rowach, polach uprawnych, w ogrodach. Preferuje gleby żyzne, pulchne, próchnicze, zasobne w azot i potas.


Liście są ciemnozielone, matowe o rombowym lub lancetowatym kształcie. Nasada liścia jest klinowata, brzegi są drobno ząbkowane lub gładkie. U niektórych okazów występuje purpurowoczerwone zabarwienie wierzchołkowatych liści.


Kwiaty występują w kwiatostanie złożonym i wyrastają w kątach liści. Drobne zielonawe kwiaty wyrastają w kłębikach, które tworzą wiechę. Okwiat jest 5-krotny,wolny, po dojrzeniu grubieje i zmienia kolor na czerwony.


Owocem jest drobny orzech otoczony mięsistym okwiatem. Nasiona są czarne i błyszczące.


Kwitnie od lipca do października.


Synonimiczne nazewnictwo polskie:

lebioda


Uwagi:

1. Cała roślina jest mączysto owłosiona.

2. Ziele zawiera saponiny, alkaloidy, betainy, kwas oleanolowy .Młode pędy obfitują w witaminę A i C, cukry, białka i sole mineralne, dawniej spożywana była na przednówku. Jej nasiona mielono i dodawano do wypieku chleba. Po spożyciu nasion komosy i przebywaniu na słońcu występowały objawy uczuleń na światło. W medycynie ludowej korzenie były stosowane jako lek na kaszel i gruźlicę.

3. Roślina trująca, kumuluje azotany i jej spożywanie może powodować biegunkę, obrzęk skóry i uczulenie na światło. W uprawach buraków stosuje się ją jako roślinę „pułapkę” na mszyce, które chętnie składają na niej jaja.


Literatura:

1. Broda B, Mowszowicz J.: Przewodnik do oznaczania roślin leczniczych, trujących i użytkowych. Wyd.3 popr. 1979, Warszawa, PZWL

2. Fletcher N.: Kieszonkowy atlas kwiatów dziko rosnących. 2007, Warszawa, Solis Andrzej Koper.

3. Mowszowicz J. Flora jesienna. Przewodnik do oznaczania dziko rosnących jesiennych ,pospolitych roślin zielnych. 1986,Warszawa,WSiP


.


.


.
Copyright Grażyna i Ryszard Taran. Wszelkie prawa zastrzeżone.