Rumianek bezpromieniowy - Chamomilla suaveolens


- obrazków

- nazw polskich

- nazw łacińskich

- beskidzkie rezerwaty
- miejsc

- ostatnio u nas

- panoramy
- o nas

- kontakt

- ostatnio dodane


Chamomilla suaveolens

Rumianek bezpromieniowyRoślina roczna o grubej, nagiej i silnie rozgałęzionej łodydze. Osiąga wysokość od 10 do 30cm. Rośnie na nieużytkach, polach, przydrożach. Dobrze znosi zadeptywanie.


Liście ułożone na łodydze skrętolegle i siedzące. Są 2-3krotnie pierzastodzielne, o wąskich i ostro zakończonych odcinkach.


Kwiaty w postaci koszyczków, których okrywa złożona jest z obłonionych, jajowatych i tępo zakończonych listków. Pojedyncze kwiatki osadzone na stożkowatym i pustym w środku dnie koszyczka, bardzo drobne, wyłącznie rurkowe. Brak jest kielicha. Korona zrośnięta z 5 płatków zielonych lub zielonożółtych, w rurkę, zakończoną ząbkami. Pręciki zrośnięte są z pylnikami i otaczają jeden słupek dolny.


Owocem jest niełupka.


Kwitnie od maja do listopada.


Synonimiczne nazewnictwo łacińskie:

Matricaria discoidea

Matricaria matricarioides


Uwagi:

1. Roślina aromatyczna. Jest cennym surowcem zielarskim. Ziele rumianku bezpromieniowego zawiera glikozydy, garbniki, olejki eteryczne i związki goryczne. Napar ma właściwości napotne, rozkurczające i przeciwzapalne, stosowany jest również w zwalczaniu robaków, głównie glisty ludzkiej i owsika, łagodzi również dolegliwości skórne związane z trądzikiem młodzieńczym.


Literatura:

1. Broda B, Mowszowicz J.: Przewodnik do oznaczania roślin leczniczych, trujących i użytkowych. Wyd.3 popr. 1979, Warszawa, PZWL

2. Fletcher N.: Kieszonkowy atlas kwiatów dziko rosnących. 2007, Warszawa, Solis Andrzej Koper.

3. Schauer T, Caspari C.: Przewodnik do rozpoznania roślin niezbędny na wycieczce z niezawodnym kodem barwnym. 2007, Poznań, Publicat S.A


.


.


.


.


.


.


.


Copyright Grażyna i Ryszard Taran. Wszelkie prawa zastrzeżone.