Wierzbówka kiprzyca - Chamaenerion angustifolium


- obrazków

- nazw polskich

- nazw łacińskich

- beskidzkie rezerwaty
- miejsc

- ostatnio u nas

- panoramy
- o nas

- kontakt

- ostatnio dodane

Chamaenerion angustifolium

Wierzbówka kiprzycaRoślina wieloletnia, łodygę ma obłą, nierozgałęzioną , gęsto ulistnioną ,osiąga wysokość od 50 do 150cm, porasta zręby, obrzeża lasów, zarośla, brzegi potoków, nieużytki, przydroża, aż po piętro kosodrzewiny w górach


Liście lancetowate, długie, zaostrzone, ząbkowane, z krótkim ogonkiem lub prawie siedzące, nagie z gęstym unerwieniem pod spodem, skrętolegle ułożone na łodydze.


Kwiaty duże, w górnej części łodygi tworzą groniaste kwiatostany, 4-krotne, złożone z wąskich działek kielicha i szerokich fioletowo-różowych płatków ; 8 pręcików zwisa w dół i jeden słupek.


Owocem jest wąska torebka z licznymi nasionami, z długim puchem.


Kwitnie od lipca do sierpnia


Synonimiczne nazewnictwo łacińskie:

Epilobium angustifolium


Synonimiczne nazewnictwo polskie:

Wierzbownica wąskolistna


Uwagi:

1. Roślina miododajna

2. Ziele wierzbówki kiprzycy stosowano w Rosji jako substytut herbaty, przyrządzając z niego herbatę kaporie.

3. Zawiera glukoronid mirycetyny działający przeciwzapalnie, nalewka z wierzbówki wykazuje działanie przeciwbakteryjne, a wyciąg ze świeżego ziela działa przeciwwirusowo. Badania potwierdzają lecznicze działanie w początkach prostaty i zapaleniu cewki moczowej. Indianie stosują wyciągi z ziela i korzenia wierzbówki w leczeniu hemoroidów .


Literatura:

1. Broda B, Mowszowicz J.: Przewodnik do oznaczania roślin leczniczych, trujących i użytkowych. Wyd.3 popr. 1979, Warszawa, PZWL

2. Fletcher N.: Kieszonkowy atlas kwiatów dziko rosnących. 2007, Warszawa, Solis Andrzej Koper

3. Piękoś-Mirkowa H., Mirek Z.: Rośliny górskie. 2007, Warszawa, MULTICO Oficyna Wydawnicza

4. Senderski M.E.: Zioła. Praktyczny poradnik o ziołach i ziołolecznictwie. Wyd.3. 2009, Warszawa, Wydawnictwo K.E.LiberCopyright Grażyna i Ryszard Taran. Wszelkie prawa zastrzeżone.