Turzyca lisia - Carex vulpina


- obrazków

- nazw polskich

- nazw łacińskich

- beskidzkie rezerwaty
- miejsc

- ostatnio u nas

- panoramy
- o nas

- kontakt

- ostatnio dodane


Carex vulpina

Turzyca lisiaRoślina gęstodarniowa o łodydze wzniesionej, kanciastej i wklęsłych ścianach. Osiąga wysokość od 30 do 90cm. Rośnie na mokrych łąkach, w rowach i na brzegach wód.


Liście są jasnozielone, dość szerokie o bardzo szorstkich brzegach. Dolne pochwy są ciemnobrunatne i silnie postrzępione. Języczki są długie i tępo zakończone. Podsadki kłosów są szczeciniaste, mają wyraźne uszka i są nieco dłuższe od kłosów. Przysadki kwiatowe mają rdzawy kolor, są podłużnie jajowate, ostro zakończone i krótsze od pęcherzyków.


Kwiaty są zebrane w kłoski tworząc podłużny, nieregularny kłos zbiorowy. W dolnej części jest on luźny, górą gęściejszy. W szczycie kłosów znajdują się kwiaty męskie. Podłużnie jajowate pęcherzyki mają ciemno-rdzawy kolor, brzegi silnie i gęsto ząbkowane o 6–7 niewyraźnych nerwach. Są wypukłe z przodu, a wklęsłe z tyłu i zakończone dwoma wyraźnymi ząbkami. Słupki z 2 znamionami.


Owocem jest trójkanciasty orzeszek.


Kwitnie od maja do czerwca, czasami powtórnie zakwita w sierpniu.


Synonimiczne nazewnictwo łacińskie:

----------------------


Uwagi:

1. Tworzy mieszańce z innymi turzycami.


Literatura:

1. Rutkowski L. :Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Wyd.2 popr., 2007, Warszawa, Wydawnictwo Naukowe PWN

2. Szafer Wł., Kulczyński St., Pawłowski B.: Rośliny polskie. Część II. Wyd.5. 1986, Warszawa, PWN


.


.
Copyright Grażyna i Ryszard Taran. Wszelkie prawa zastrzeżone.