Turzyca pospolita - Carex nigra


- obrazków

- nazw polskich

- nazw łacińskich

- beskidzkie rezerwaty
- miejsc

- ostatnio u nas

- panoramy
- o nas

- kontakt

- ostatnio dodane


Carex nigra

Turzyca pospolitaRoślina wieloletnia, tworzy luźne darnie i ma kłącze z podziemnymi rozłogami. Łodyga jest wzniesiona, szarozielona, tęga, ostrokanciasta, nieco przygięta, sztywna, tylko w górze szorstka. Osiąga wysokość do 70cm. Rośnie głównie na podmokłych łąkach, torfowiskach niskich i przejściowych, bagnistych brzegach rzek i stawów.


Liście mają sinozielone blaszki i jasno lub ciemnobrunatne, niekiedy czerwonobrunatne, całe dolne pochwy. Blaszki liściowe są zwykle wąskie, przy wysychaniu zwijające się, krótsze od łodygi.


Kwiaty są rozdzielnopłciowe, jednopienne. Kłosy męskie (pręcikowe) w liczbie 1-2 zebrane są na szczycie łodygi, mają 3 pręciki. Przysadki kwiatów męskich są ciemnopurpurowo brunatne z jasną smugą na środku grzbietu, ich kształt jest podłużnie jajowaty, zakończone są tępo. Siedzące lub krótko szypułkowe kłosy żeńskie (słupkowe) w liczbie 2-4, umieszczone są na łodydze niżej. Mają one krótko walcowaty kształt, poziomo. Kwiaty żeńskie mają słupek z dwoma znamionami. Pęcherzyki są czarne z zieloną smugą na grzbiecie i białym obrzeżeniem, o kształcie jajowatym, zakończone tępo. Podsadki kłosków są węższe od liści, najniższa jest krótsza od kwiatostanu.


Owocem jest orzeszek otoczony charakterystycznym dla turzyc pęcherzykiem.


Kwitnie od maja do sierpnia.


Synonimiczne nazewnictwo łacińskie:

Carex fusca Bellardi&All.

Carex goodenoughii J.Gay

Carex vulgaris Fries

Carex acuta var. nigra L


Uwagi:

1. Rozmnaża się generatywnie przez nasiona i wegetatywnie przez rozłogi. Jest to najpospolitsza turzyca w kraju.

2. Bywa stosowana jako roślina ozdobna.


Literatura:

1. Broda B, Mowszowicz J.: Przewodnik do oznaczania roślin leczniczych, trujących i użytkowych. Wyd.3 popr. 1979, Warszawa, PZWL

2. Kłosowski S., Kłosowski G.: Rośliny wodne i bagienne. 2006, 2007, Warszawa, MULTICO Oficyna Wydawnicza.


.


.
Copyright Grażyna i Ryszard Taran. Wszelkie prawa zastrzeżone.