Brzoza omszona - Betula pubescens


- obrazków

- nazw polskich

- nazw łacińskich

- beskidzkie rezerwaty
- miejsc

- ostatnio u nas

- panoramy
- o nas

- kontakt

- ostatnio dodane


Betula pubescens

Brzoza omszonaDrzewo liściaste o owalnej koronie i gałęziach uniesionych ku szczytowi lub poziomych. Młode pędy są gęsto owłosione. Kora młodego drzewka ma barwę fioletową, z czasem robi się biała i łuszczy się płatami. Stare okazy mają korę spękaną, wyglądającą na omszoną. Osiąga wysokość do 30m. Rośnie na zrębach leśnych, brzegach rzek, torfowiskach, w bagiennych olsach.


Liście ma jajowate o podstawie sercowatej lub zaokrąglonej, o ogonkach owłosionych i równych połowie blaszki. Brzegiem są zaostrzone. Młode liście są wyraźnie owłosione. Mają żywą zieloną barwę i wydzielają przyjemny zapach.


Kwiaty w postaci kotków wzniesionych lub wiszących o barwie oliwkowozielonej na krótkich szypułkach. Kwiaty brzozy nie posiadają okwiatu i są rozdzielnopłciowe. Brzoza jest rośliną jednopienną.


Owocem są drobne orzeszki, obustronnie uskrzydlone. Zebrane są w walcowate, rozpadające się owocostany.


Kwitnie od kwietnia do maja.


Synonimiczne nazewnictwo łacińskie:

-------------------


Uwagi:

1. Brzoza omszona rośnie na podmokłej i kwaśnej glebie , wygrywa więc konkurencję z innymi gatunkami drzew. Jest też mrozoodporna. Drewno z tej brzozy pozyskuje się wieku 60-80 lat drzewa.

2. Posiada właściwości lecznicze podobne do brzozy brodawkowatej. Jej liście ceni się nie tylko za działanie moczopędne i dezynfekujące drogi moczowe. Wykorzystuje się je również do sporządzania wzmacniających płukanek do włosów. Młode liście brzozy obfitują w saponiny, flawonoidy i garbniki katechinowe, a także związki triterpenowe. Zawierają również olejki eteryczne, żywice i kwasy organiczne: jabłkowy i cytrynowy. Są też źródłem witaminy C, prowitaminy K i soli mineralnych. Pączki brzozy omszonej zawierają głównie olejek eteryczny, saponiny, gorczyce i flawonoidy, których jest mniej niż w liściach. Sok brzozowy jest źródłem soli mineralnych, peptydów, cukru inwertowanego, aminokwasów i kwasów organicznych. Smoła brzozowa, czyli dziegieć brzozowy przyjmuje konsystencje gęstej, brunatnoczarnej cieczy obfitującej w związki fenolowe. W korze natomiast znaleźć można betulozyd, betulinę, saponiny, garbniki, kwasy żywicowe i olejek. Dziegieć był w dawnej Polsce ważnym surowcem eksportowym. Służył do uszczelniania beczek i naczyń drewnianych oraz do odkażania pomieszczeń.

3. Krzyżuje się z innymi brzozami tworząc mieszańce.


Literatura:

1. Aichele D. i R, Schwegler A.: Jakie to drzewo?. 1998, Warszawa, PWRiL

2. Szafer Wł., Kulczyński St., Pawłowski B.: Rośliny polskie. Część I. Wyd.5. 1986,Warszawa, PWN


. .


. .


. .
Copyright Grażyna i Ryszard Taran. Wszelkie prawa zastrzeżone.