Brzoza brodawkowata odm.Younga - Betula pendula 'Youngii


- obrazków

- nazw polskich

- nazw łacińskich

- beskidzkie rezerwaty
- miejsc

- ostatnio u nas

- panoramy
- o nas

- kontakt

- ostatnio dodane
Betula pendula 'Youngii

Brzoza brodawkowata odm.YoungaDrzewo liściaste o parasolowatym pokroju korony. Korę ma na pniu kredowobiałą, w dolnej części starszych egzemplarzy jest gruba, głęboko spękana i niemal czarna. W wyższych partiach jest biała i łuszczy się okrężnie, płatami. .Młode przyrosty i gałązki pokryte są białymi brodawkami. Gałązki są cienkie i w sposób charakterystyczny zwisają. Drzewo dorasta do 10m. Lubi miejsca słoneczne i wilgotne, ze względu na płytki system korzeniowy nie jest odporne na spadek wód gruntowych. Nadaje się do nasadzeń w parkach i ogrodach. Jest mrozoodporne.


Liście ułożone ma skrętolegle. Mają blaszkę jajowato-romboidalną o szerokiej nasadzie klinowej i ostrym, wydłużonym szczytem. Brzegi liścia są podwójnie piłkowane. Góra liścia jest zielona a spód -jaśniejszy. Jesienią przebarwiają się na złocistożółty kolor.


Kwiaty występują w postaci kotkowatych kwiatostanów i są rozdzielnopłciowe. Męskie kwiaty to bazie a żeńskie - wydłużone zwisają. Ta jednak odmiana rozmnaża się tylko wegetatywnie poprzez okulizację lub szczepienia w koronie dwuletnich pędów brzozy brodawkowatej.


Owocem jest spłaszczony orzeszek ze skrzydełkami.


Kwitnie od kwietnia do maja.


Synonimiczne nazewnictwo łacińskie:

----------------


Uwagi:

1. Omawiana odmiana brzozy rozmnażana się wyłącznie wegetatywnie, przez okulizację na podkładkach z brzozy brodawkowatej na przełomie maja i czerwca Pęd główny wymaga przywiązywania do podpory. Wówczas uzyskuje się wyższe i o pokroju stożkowatym egzemplarze drzewa.

2.Odmiana wrażliwa na zasolenie podłoża oraz zanieczyszczenia powietrza. Stąd nie należy jej sadzić przy drogach.

3. Drewno tej brzozy jak i innych gatunków brzóz jest odporne na choroby grzybowe. Szeroko stosuje się je w przemyśle meblowym, papierniczym oraz do suchej destylacji , produkcji węgla drzewnego i dziegciu. Jest to też jeden z najlepszych gatunek drewna na opał do pieców i kominków.

4. Sok z pnia drzewa ma dużo cukrów, mikroelementów i witamin. Uzyskuje się na wiosnę.


Literatura:

---------------


. .
Copyright Grażyna i Ryszard Taran. Wszelkie prawa zastrzeżone.