Opieńka żółtawa - Armillaria lutea


- obrazków

- nazw polskich

- nazw łacińskich

- beskidzkie rezerwaty
- miejsc

- ostatnio u nas

- panoramy
- o nas

- kontakt

- ostatnio dodane

Armillaria lutea

Opieńka żółtawa

Budowa: Kapelusz początkowo półkolisty, następnie płaski o ostrej krawędzi. Skórka brudno żółta, bursztynowa, do brunatnej pokryta na całej powierzchni jasno żółtawymi, później ciemno brązowymi, nastroszonymi łuseczkami. Ich zagęszczenie występuje zawsze w części centralnej kapelusza. Brzeg kapelusza delikatnie prążkowany z białawo-kremowym ostrzem. Trzon maczugowaty, początkowo biało-żółtawy, później żółtawo-ochrowy, brązowawy, u podstawy jaśniejszy, białawo-kremowy, pokrytycały żółtymi, żółto kremowymi, wełnistymi włókienkami. Na trzonie pierścień watowato-włóknisty, białożółtawy, utworzony z resztek zasnówki. Pierścień często ulega rozmyciu i występuje w mało wyraźnej formie. Hymenofor blaszkowy. Blaszki przyrośnięte, zbiegające na trzon, gęste z międzyblaszkami, żółtawo kremowe, później brązowieją. Miąższ początkowo białąwy, z czasem brązowieje. Smak łagodny. Bez zapachu. Wysyp zarodników biały.


Występowanie: jesienią, pojedynczo lub po kilka owocników w kępce, bezpośrednio z gleby, na terenach trawiastych. Niejednokrotnie w dużych zagęszczeniach na danym obszarze


Synonimiczne nazewnictwo łacińskie:

Armillaria bulbosa

Armillaria gallica


Synonimiczne nazewnictwo polskie:

opieńka żółta

opieńka żółtotrzonowa


Uwagi:

1. Grzyby jadalne.

2. Gatunek pospolity.

3. Opieńka ta podobnie jak i inne gatunki opieniek wytwarza ryzomorfy (charakterystyczne sznury grzybniowe), rozrastające się na znaczne odległości w glebie i ściółce.


Miejsce wykonania zdjęć:Węgierska Górka


Źródła informacji o gatunku:

Żółciak A., Opieńki. Centrum Informacyjne Lasów Państwowych, W-wa 2005


Copyright Grażyna i Ryszard Taran. Wszelkie prawa zastrzeżone.