|
|
Armillaria lutea
Opieńka żółtawa
Budowa: Kapelusz początkowo półkolisty, następnie płaski o ostrej krawędzi. Skórka brudno żółta, bursztynowa, do brunatnej pokryta na całej powierzchni jasno żółtawymi, później ciemno brązowymi, nastroszonymi łuseczkami. Ich zagęszczenie występuje zawsze w części centralnej kapelusza. Brzeg kapelusza delikatnie prążkowany z białawo-kremowym ostrzem. Trzon maczugowaty, początkowo biało-żółtawy, później żółtawo-ochrowy, brązowawy, u podstawy jaśniejszy, białawo-kremowy, pokrytycały żółtymi, żółto kremowymi, wełnistymi włókienkami. Na trzonie pierścień watowato-włóknisty, białożółtawy, utworzony z resztek zasnówki. Pierścień często ulega rozmyciu i występuje w mało wyraźnej formie. Hymenofor blaszkowy. Blaszki przyrośnięte, zbiegające na trzon, gęste z międzyblaszkami, żółtawo kremowe, później brązowieją. Miąższ początkowo białąwy, z czasem brązowieje. Smak łagodny. Bez zapachu. Wysyp zarodników biały.
Występowanie: jesienią, pojedynczo lub po kilka owocników w kępce, bezpośrednio z gleby, na terenach trawiastych. Niejednokrotnie w dużych zagęszczeniach na danym obszarze
Synonimiczne nazewnictwo łacińskie:
Armillaria bulbosa
Armillaria gallica
Synonimiczne nazewnictwo polskie:
opieńka żółta
opieńka żółtotrzonowa
Uwagi:
1. Grzyby jadalne.
2. Gatunek pospolity.
3. Opieńka ta podobnie jak i inne gatunki opieniek wytwarza ryzomorfy (charakterystyczne sznury grzybniowe), rozrastające się na znaczne odległości w glebie i ściółce.
Miejsce wykonania zdjęć:Węgierska Górka
Źródła informacji o gatunku:
Żółciak A., Opieńki. Centrum Informacyjne Lasów Państwowych, W-wa 2005
|
|