Łopian mniejszy - Arctium minus


- obrazków

- nazw polskich

- nazw łacińskich

- beskidzkie rezerwaty
- miejsc

- ostatnio u nas

- panoramy
- o nas

- kontakt

- ostatnio dodane


Arctium minus

Łopian mniejszyRoślina dwuletnia, łodygę ma mocną, wzniesioną i rozgałęzioną. Gałązki boczne nie są zwisające. Dorasta do wysokości 1,5m. Rośnie na terenach ruderalnych, przy drogach, na żwirowiskach.


Liście w pierwszym roku wyrastają w postaci rozety dużych, okrągławosercowatych i długoogonkowych. Liście łodygowe pojawiają się w drugim roku i są szeroko jajowate, z sercowatą nasadą, na spodniej stronie gęsto i szaro owłosione.


Kwiaty w koszyczkach zebrane są na szczytach rozgałęzień łodygi w grona. Koszyczki zawierają tylko kwiaty rurkowe i purpurowe. Listki okrywy koszyczka zakończone są haczykowatymi zadziorami. Koszyczki mogą być pajęczynowato osnute.


Owocem jest niełupka. Po dojrzeniu nasion całe koszyczki łatwo oddzielają się od łodygi przyczepiając się do ubrań przechodzacych ludzi lub sierści zwierząt.


Kwitnie od lipca do sierpnia.


Synonimiczne nazewnictwo łacińskie:

Lappa minor


Uwagi:

1. Łopian mniejszy ma właściwości lecznicze , medycynie ludowej napary i wyciągi z korzenia hamują rozwój bakterii i grzybów chorobotwórczych, działają przeciwzapalnie, pobudzają wydzielanie kwasu solnego, żółci oraz enzymów trzustkowych. Wyciągi olejowe lub spirytusowe stosowane są przeciwko wypadaniu włosów.

2. W przemyśle kosmetycznym wyciągi i sok z korzenia łopianu wykorzystywany jest jako składnik szamponów. Olej z nasion znajduje zastosowanie przy produkcji mydła.

3. Łodygi dostarczają grubego włókna, a odpady znajdują zastosowanie w przemyśle papierniczym.


Literatura:

1. Broda B, Mowszowicz J.: Przewodnik do oznaczania roślin leczniczych, trujących i użytkowych. Wyd.3 popr. 1979, Warszawa, PZWL

2. Szafer Wł., Kulczyński St., Pawłowski B.: Rośliny polskie. Część II. Wyd.5. 1986, Warszawa, PWN
Copyright Grażyna i Ryszard Taran. Wszelkie prawa zastrzeżone.