Trybula leśna - Anthriscus silvestris


- obrazków

- nazw polskich

- nazw łacińskich

- beskidzkie rezerwaty
- miejsc

- ostatnio u nas

- panoramy
- o nas

- kontakt

- ostatnio dodane

Anthriscus silvestris

Trybula leśnaRoślina jednoroczna o łodydze wzniesionej, rozgałęzionej, pustej wewnątrz, kanciasto rowkowanej, dołem sztywno owłosionej, w górnej partii nagiej, ulistnionej, osiągającej wysokość od 60 do 120 cm. Rośnie na obrzeżach lasów, w wilgotnych zaroślach, na łąkach oraz przy drogach i miejscach ruderalnych. Na glebach próchnicznych bogatych w azot i potas.


Liście zróżnicowane; lancentowate, głęboko ząbkowane górą, w dolnych partiach podwójnie, potrójnie, lub wielokrotnie pierzaste. Zarówno w dolnej części, jak i wzdłuż nerwów, krótko owłosione.


Kwiaty białe, w formie kwiatostanu złożonego o kształcie baldaszku. Baldach o 6-15-szypułkach. Pokryw brak, jedynie pojedyncze baldaszki mają pokrywki z 4-8 listków na brzegach orzęsionych. Płatki białe o płytkim, sercowatym wycięciu. Kwiaty owadopylne.


Owocem jest rozłupnia o 2 brązowych, gładkich rozłupkach.


Kwitnie od maja do sierpnia.


Synonimiczne nazewnictwo łacińskie:

Chaerophyllum sylvestre L

Cerefolium sylvestre (L.) Besser

Chaerefolium sylvestre (L.) Schinz et Thell


Uwagi:

1. Gatunek w Polsce bardzo pospolity. Występuje w Europie, Azji, Afryce.

2. Kwiaty miododajne.

3. Spożycie surowego korzenia tej rośliny może zaburzyć pracę narządu wzroku. Po obgotowaniu korzenie i liście mogą być spożywane jako dodatek do wiosennych sałatek.


Literatura:

Rutkowski L. :Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Wyd.2 popr., 2007, Warszawa, Wydawnictwo Naukowe PWN


.


.


.


.


Copyright Grażyna i Ryszard Taran. Wszelkie prawa zastrzeżone.