Muchomor czerwony - Amanita muscaria


- obrazków

- nazw polskich

- nazw łacińskich

- beskidzkie rezerwaty
- miejsc

- ostatnio u nas

- panoramy
- o nas

- kontakt

- ostatnio dodane

Amanita muscaria

Muchomor czerwony

Budowa: kapelusz o średnicy do 20 cm, o skórce zabarwionej na czerwono, rzadziej na pomarańczowo lub żółto z białymi równomiernie rozmieszczonymi łatkami (pozostałość osłony )zmywanymi przez deszcz. Powierzchnia kapelusza gładka, jedynie na obrzeżu rozprostowanych kapeluszy równomiernie bruzdowana. Trzon wysoki wysmukły, biały, u starszych osobników żółciejący, u podstawy z nagą bulwką. W miejscu przejścia bulwki w kolumnę trzonu liczne wieńcowato ułożone brodawki. Na trzonie duży pierscień z gładką górną powierzchnią. Blaszki białe, bladożółtawe, gęste wolne . Miąższ biały. Smak łagodny. Zapach bez wyraźnej dominanty. Wysyp zarodników biały.


Występowanie: od późnego lata do późnej jesieni w lasach iglastych i liściastych na ziemiach kwaśnych. Najczęściej w pobliżu brzóz i świerków.


Synonimiczne nazewnictwo:

Amanita muscaria

Amanitaria muscaria

Agaricus muscarius

Agaricus nobilis

Amanita muscaria ß minor

Amanita circinnata

Venenarius muscarius


Uwagi:

1.Trujący, choć rzadko śmiertelnie. Swoje działanie objawia od pół godziny do dwóch.

2. Śród prymitywnych ludów Syberii grzyb był wykorzystywany przez miejscowych szamanów do obrzędów magiczno-religijnych. Po odpowiednim spreparowaniu był serwowany elicie plemiennej. Plebs musiał czekać na odzysk z moczu miejscowych notabli, ale dzięki temu oczyszczone przez ludzki organizm substancje halucynogenne z grzyba działały silniej.

3.W XX w. w niektórych armiach były prowadzone badania nad wykorzystaniem substancji z muchomora do wzmocnienia zachowań agresywnych u żołnierzy.


Miejsce wykonania zdjęć: Rajcza Nickulina


Źródła informacji o gatunku:

Gerhardt E. Grzyby. Wielki ilustrowany przewodnik. Bauer-Weltbild Media Sp. z o.o., Sp.k. Klub dla Ciebie. Warszawa
Copyright Grażyna i Ryszard Taran. Wszelkie prawa zastrzeżone.