Polówka wczesna - Agrocybe praecox


- obrazków

- nazw polskich

- nazw łacińskich

- beskidzkie rezerwaty
- miejsc

- ostatnio u nas

- panoramy
- o nas

- kontakt

- ostatnio dodane

Agrocybe praecox

Polówka wczesna

Budowa: Kapelusz: o średnicy od 3 do 8 cm. Początkowo pólkulisty, następnie wypukły, rozpostarty; niekiedy z szerokim garbkiem. Skórka gładka, w kolorze białawosłomkowym lub jasnoochrowym, ochrowobrązowym, higrofaniczna. W stanie wilgotnym często dwubarwna. Podczas suszy głęboko pękająca. Brzeg kapelusza ostry, za młodu z resztkami osłonki. Trzon białawy, jasnobeżowy, wysokości od 4 do 10 cm i, średnicy 0,4 – 1,5 cm, walcowaty, zazwyczaj powyginany, gdy dojrzały pusty w środku, u podstawy znacząco zgrubiały, kłaczkowato obrośnięty, z białawymi rozomorfami. Powierzchnia włóknista, pod strefą pierścieniową nieco oprószona. Pierścień skórkowaty, białawy, szybko kurczy się, brązowieje. Hymenofor blaszkowy. Blaszki . przyrośnięte, lekko zbiegające, wykrojone ząbkiem, gęste, szerokości 3-5 mm, młode zakryte białawą osłonką, szybko znikającą, a jej resztki w ilościach śladowych pozostają w formie, kłaczkowatej falbanki na obrzeżu kapelusza. Blaszki początkowo barwy białawej, pzebarwiaja się na jasnobeżowo, sinieją, brudnobrązowieją. Miąższ w kapeluszu białawy, miękki, ale zwarty, w trzonie w partiach zewnętrznych, pod powierzchnią lekkobrązowawy. Zapach lekko grzybowy. Smak mączny, z nutą gorzkawą. Wysyp zarodników: pomarańczowo-rudawy, szarobrunatny.


Występowanie: od maja do początków lipca na kwaśnych glebach; na obrzeżach lasów liściastych i mieszanych, na łąkach, pastwiskach, w ogrodach i parkach. Bardzo częsta.


Synonimiczne nazewnictwo:

Agaricus gibberosus Fr. 1838

Agaricus praecox Pers. 1800

Agaricus togularis Bull. ex Pers. 1801

Agrocybe gibberosa (Fr.) Fayod 1889

Hylophila togularis (Bull.) Quél. 1894

Pholiota praecox (Pers.) P. Kumm. 1871

Pholiota togularis Gillet 1874

Togaria praecox (Pers.) W.G. Sm. 1908


Uwagi:

1. Grzyb niejadalny. Zdania na temat przydatności tego gatunku do spożycia są podzielone. W wielu źródłach jest oznaczona polówka wczesna jako jadalna.

2. Gatunek często spotykany.

3. Gatunek bardzo zmienny. Jego wygląd jest często uzależniony od warunków pogodowych i miejsca wzrostu.


Miejsce wykonania zdjęć: Cisiec


Źródła informacji o gatunku:

Gumińska B., Wojewoda W., Grzyby i ich oznaczanie. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1988

Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1988 Gerhardt E. Grzyby. Wielki ilustrowany przewodnik. Bauer-Weltbild Media Sp. z o.o., Sp.k. Klub dla Ciebie. Warszawa

Škubla P. Wielki atlas grzybów. Poznań. Elipsa Publicat S.A.


.


.


.


.


.


Copyright Grażyna i Ryszard Taran. Wszelkie prawa zastrzeżone.