Jodła pospolita- Abies alba


- obrazków

- nazw polskich

- nazw łacińskich

- beskidzkie rezerwaty
- miejsc

- ostatnio u nas

- panoramy
- o nas

- kontakt

- ostatnio dodane

Abies alba

Jodła pospolitaDrzewo o korze gładkiej, szaropopielatej, osiąga do 60m,korona u młodych drzew stożkowata, u starych okazów jest walcowata na szczycie spłaszczona, żyje do 500 lat,wymaga żyznych ,wilgotnych gleb,znosi zacienienie.


Liście w postaci szpilek, rozłożone płasko i grzebieniasto w dwóch warstwach, są zrośnięte z gałązką przylgowatą stopą, z wierzchu ciemno zielone, na spodzie z 2 białymi pasemkami, zimozielone.


Kwiaty męskie żółte, gęsto osadzone w kątach igieł, żeńskie w postaci wydłużonych, jasnozielonych szyszeczek. Do jesieni rozwijają się z nich walcowate, pionowe szyszki, które gdy dojrzeją w nich nasiona, rozpadają się na łuski a oś szyszki pozostaje na drzewie.


Kwitnie od kwietnia do maja, wiatropylna.


Synonimiczne nazwy polskie:

Jodła biała


Uwagi:

1.Do zapylenia dochodzi w maju, w wieku około 30 lat.

2.Białawe ,lekkie i miękkie drewno jodły znalazło zastosowanie w budownictwie ,do wyrobu piszczałek w organach i instrumentów muzycznych, w przemyśle papierniczym

3.Roślina jednopienna.


Literatura:

1 Aichele D. i R, Schwegler A. :Jakie to drzewo?.1998,Warszawa, PWRiL.

2. Broda B, Mowszowicz J.: Przewodnik do oznaczania roślin leczniczych, trujących i użytkowych.Wyd.3 popr. 1979,Warszawa,PZWL

3. Pokorny J.: Drzewa Europy Środkowej.1980,Warszawa, Wydawnictwo Rolnicze i LeśneCopyright Grażyna i Ryszard Taran. Wszelkie prawa zastrzeżone.